Novogratz Helix Vinyl Record Storage
5.0
1 Reviews
FREE
Loading...
V12 Finance Calculator
V12 Finance Calculator
Subject to affordability, age and status. Minimum spend applies
Choose your deposit amount:
Select the percentage or drag slider to change the deposit.
Min:
Max:
You can get a min loan amount of £250.00 and max loan amount of £15,000.00.
You can get a min loan amount of £250.00 and max loan amount of £15,000.00.
Repayment Condition
Representative Calculation
Your Details
Powered by Autify Digital Ltd
Description
Novogratz Helix Vinyl Record Storage
Add a retro glam style to your entertainment space with the Novogratz Helix Vinyl Record Storage Stand.
The gold or black finish on the powder-coated metal adds a modern touch to your living room, den, or office.
Perfect for organizing all your favourite albums on the 2 angled shelves
Dimensions
H 82.3cm x W 33.0cm x D 28.9cm
Assembly Instructions
(902.36 kB)
Reviews
More Information
| SKU | HELIXVINYL |
|---|---|
| Brands | Novogratz |
| Lead Time | 2-5 Working Days |
| Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Additional Features | • Take it back in time with the Novogratz Helix Vinyl Record Storage Stand • Made of powder-coated metal • The gold or black finish adds a trendy modern feel to your space • Organize all your favourite albums on the 2 angled shelves • Minimalistic design perfect for any room |
| Assembly Type | Self Assembly |
| Material | Metal |
| Approximate Dimensions | H 82.3cm x W 33.0cm x D 28.9cm |
| SKU | 1926871COMNUK |
|---|---|
| Brands | Novogratz |
| Barcode | 5060669119999 |
| Colour | Gold |
| Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Additional Features | • Take it back in time with the Novogratz Helix Vinyl Record Storage Stand • Made of powder-coated metal • The gold or black finish adds a trendy modern feel to your space • Organize all your favourite albums on the 2 angled shelves • Minimalistic design perfect for any room |
| Material | Metal |
| Approximate Dimensions | H 82.3cm x W 33.0cm x D 28.9cm |
| SKU | 1926872COMNUK |
|---|---|
| Brands | Novogratz |
| Barcode | 5060669119982 |
| Colour | Black |
| Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Additional Features | • Take it back in time with the Novogratz Helix Vinyl Record Storage Stand • Made of powder-coated metal • The gold or black finish adds a trendy modern feel to your space • Organize all your favourite albums on the 2 angled shelves • Minimalistic design perfect for any room |
| Material | Metal |
| Approximate Dimensions | H 82.3cm x W 33.0cm x D 28.9cm |
Questions (1)
Customer Questions
Hello,
Thank you for your interest.
As advised by our manufacturer, it depends on the size of the records. The Novogratz Helix Vinyl Record Storage would fit 10 standard albums comfortably.
I hope this helps.
Kind Regards,
Bedkingdom