Novogratz All Steel Folding Chairs Set of 2
Description
Novogratz All Steel Folding Chairs Set of 2
The Novogratz all steel folding chairs are an essential for entertaining and are perfect for events and special occasions.
Available in a range of fabulous colours, choose from, Orange, Yellow or Lavender.
Featuring sturdy steel construction and non-marring leg tips, they fold up tight and compact for easy storage.
This folding chair is cost effective with its long lasting tube-in-tube reinforced frame and low maintenance, long lasting powder coat frame finish. The Chairs have a strong, cross brace construction and a comfortable, contoured seat and back.
Stock up now and you’ll be sitting pretty when company comes.
Dimensions
Height: 77.47cm Width: 45.97cm Depth: 46.23cm
More Information
| SKU | 14714 |
|---|---|
| Brands | Novogratz |
| Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Additional Features | • Colourful and stylish • Perfect for all occasions • Sturdy steel construction • Powder coated paint finish • Weather resistant • Fold flat for easy storage • Available in a range of fabulous colours • Come in a pack of 2 |
| Assembly Type | Self Assembly |
| Material | Steel |
| Approximate Dimensions | Height: 77.47cm Width: 45.97cm Depth: 46.23cm |
| SKU | 14714LVD2E |
|---|---|
| Brands | Novogratz |
| Barcode | 0044681346866 |
| Colour | Lavender |
| Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Additional Features | • Colourful and stylish • Perfect for all occasions • Sturdy steel construction • Powder coated paint finish • Weather resistant • Fold flat for easy storage • Available in a range of fabulous colours • Come in a pack of 2 |
| Material | Steel |
| Approximate Dimensions | Height: 77.47cm Width: 45.97cm Depth: 46.23cm |
| SKU | 14714ONG2E |
|---|---|
| Brands | Novogratz |
| Barcode | 0044681346804 |
| Colour | Orange |
| Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Additional Features | • Colourful and stylish • Perfect for all occasions • Sturdy steel construction • Powder coated paint finish • Weather resistant • Fold flat for easy storage • Available in a range of fabulous colours • Come in a pack of 2 |
| Material | Steel |
| Approximate Dimensions | Height: 77.47cm Width: 45.97cm Depth: 46.23cm |
| SKU | 14714NRD2E |
|---|---|
| Brands | Novogratz |
| Barcode | 0044681346842 |
| Colour | Red |
| Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Additional Features | • Colourful and stylish • Perfect for all occasions • Sturdy steel construction • Powder coated paint finish • Weather resistant • Fold flat for easy storage • Available in a range of fabulous colours • Come in a pack of 2 |
| Material | Steel |
| Approximate Dimensions | Height: 77.47cm Width: 45.97cm Depth: 46.23cm |
| SKU | 14714YLW2E |
|---|---|
| Brands | Novogratz |
| Barcode | 044681346903 |
| Colour | Yellow |
| Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Additional Features | • Colourful and stylish • Perfect for all occasions • Sturdy steel construction • Powder coated paint finish • Weather resistant • Fold flat for easy storage • Available in a range of fabulous colours • Come in a pack of 2 |
| Material | Steel |
| Approximate Dimensions | Height: 77.47cm Width: 45.97cm Depth: 46.23cm |
Questions
Customer Questions
No Questions