Myer Adams Hilton Mattress
FREE
Loading...
V12 Finance Calculator
V12 Finance Calculator
Subject to affordability, age and status. Minimum spend applies
Choose your deposit amount:
Select the percentage or drag slider to change the deposit.
Min:
Max:
You can get a min loan amount of £250.00 and max loan amount of £15,000.00.
You can get a min loan amount of £250.00 and max loan amount of £15,000.00.
Repayment Condition
Representative Calculation
Your Details
Powered by Autify Digital Ltd
Description
Myer Adams Hilton Mattress
The Hilton Ortho mattress by Myer Adams, is designed to provide your body with stable and firm support whilst you sleep.
The orthopaedic spring support system is topped with generous traditional and modern fillings, carefully selected to achieve a comfortable night's rest and provide ample support throughout the night.
Finished with a beautiful soft stretch knit cover and tailored border for that look for luxury.
Features
- Orthopaedic spring unit
- Soft stretch knit cover
- Hand tufted
- Dual Sided
More Information
| Lead Time | 5-7 Working Days |
|---|---|
| SKU | STHM |
| Brands | Myer Adams |
| Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Mattress Type | Open Coil |
| Spring Type | 12 ½ Gauge Unit |
| Mattress Firmness | Firm |
| Mattress Depth | 25cm Deep |
| Mattress Turn | Turn |
| Additional Features | Information |
| Cover Type | Standard Cover |
| Fabric Type | Stretched Knitted Fabric |
| Benefits | Avoids 'roll together', Hand Tuffed, Provides Firmer Orthopedic Support, Contours To Your Body Shape, Relieves Pressure Points, Suitable For Any Divan Or Bed Frame |
| Available Mattress Sizes | Single Continental: 3'0", 90x200cm , Small Single: 2'6", 75x190cm, Single: 3'0", 90x190cm, Small Double: 4'0", 120x190cm, Double: 4'6", 135x190cm, King: 5'0", 150x200cm, Superking: 6'0", 180x200cm |
| Lead Time | 5-7 Working Days |
|---|---|
| SKU | STHM-Single |
| Brands | Myer Adams |
| Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Mattress Type | Open Coil |
| Spring Type | 12 ½ Gauge Unit |
| Mattress Firmness | Firm |
| Mattress Depth | 25cm Deep |
| Mattress Turn | Turn |
| Additional Features | Information |
| Fabric Type | Stretched Knitted Fabric |
| Size | Single |
| Lead Time | 5-7 Working Days |
|---|---|
| SKU | STHM-Double |
| Brands | Myer Adams |
| Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Mattress Type | Open Coil |
| Spring Type | 12 ½ Gauge Unit |
| Mattress Firmness | Firm |
| Mattress Depth | 25cm Deep |
| Mattress Turn | Turn |
| Additional Features | Information |
| Fabric Type | Stretched Knitted Fabric |
| Size | Double |
| Lead Time | 5-7 Working Days |
|---|---|
| SKU | STHM-Kingsize |
| Brands | Myer Adams |
| Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Mattress Type | Open Coil |
| Spring Type | 12 ½ Gauge Unit |
| Mattress Firmness | Firm |
| Mattress Depth | 25cm Deep |
| Mattress Turn | Turn |
| Additional Features | Information |
| Fabric Type | Stretched Knitted Fabric |
| Size | Kingsize |
| Lead Time | 5-7 Working Days |
|---|---|
| SKU | STHM-SuperKing |
| Brands | Myer Adams |
| Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Mattress Type | Open Coil |
| Spring Type | 12 ½ Gauge Unit |
| Mattress Firmness | Firm |
| Mattress Depth | 25cm Deep |
| Mattress Turn | Turn |
| Additional Features | Information |
| Fabric Type | Stretched Knitted Fabric |
| Size | SuperKing |
Questions
Customer Questions
No Questions