Maxitex Kids Premium Pocket Sprung Mattress
4.4
258 Reviews
V12 Finance Calculator
Subject to affordability, age and status. Minimum spend applies
Select the percentage or drag slider to change the deposit.
Repayment Condition
Representative Calculation
Powered by Autify Digital Ltd
Description
Maxitex Premium Pocket Sprung Mattress
This Premium Pocket Sprung Mattress has been designed to be 16cm deep. This height is the maximum recommended height for mattresses for all top Bunk Beds, Mid Sleepers, High Sleepers and Guest Beds.
This mattress enables greater support and comfort as each spring is encased in its fabric 'pocket'. These separate pocket springs allow more movement, allowing greater support for the body.
This mattress comes vacuum sealed and rolled up, making the installation process much easier.
The mattress is covered in high quality and hard-wearing, making it an ideal choice for children. Please note mattress covers may vary from the one in the image.
Reviews
More Information
| Lead Time | 2-5 Working Days |
|---|---|
| SKU | ppsm |
| Brands | maxiTEX |
| Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Mattress Type | Pocket Sprung |
| Spring Type | Pocket Sprung |
| Mattress Firmness | Medium-Firm Mattress |
| Mattress Depth | 16cm Deep |
| Mattress Turn | Non Turn |
| Additional Features | Cover May Vary |
| Cover Type | Standard Cover |
| Fabric Type | Fabric Cover |
| Benefits | Hard Wearing, Suitable for top bunk beds, mid sleepers and high sleepers, Hypo-allergenic, Suitable For Any Divan Or Bed Frame |
| Available Mattress Sizes | Single Continental: 3'0", 90x200cm , Single: 3'0", 90x190cm |
| SKU | ppm63 |
|---|---|
| Barcode | 5060482160291 |
| Brands | maxiTEX |
| Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Mattress Type | Pocket Sprung |
| Spring Type | Pocket Sprung |
| Mattress Firmness | Medium-Firm Mattress |
| Mattress Depth | 16cm Deep |
| Mattress Turn | Non Turn |
| Additional Features | Ideal height for the safety requirements for top Bunk Beds, Mid Sleepers and High Sleeper Beds. |
| Cover Type | Standard Cover |
| Fabric Type | Damask Fabric |
| Size | Single |
| SKU | ppm66 |
|---|---|
| Barcode | 5060482160369 |
| Brands | maxiTEX |
| Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Mattress Type | Pocket Sprung |
| Spring Type | Pocket Sprung |
| Mattress Firmness | Medium-Firm Mattress |
| Mattress Depth | 16cm Deep |
| Mattress Turn | Non Turn |
| Additional Features | Ideal height for the safety requirements for top Bunk Beds, Mid Sleepers and High Sleeper Beds. |
| Cover Type | Standard Cover |
| Fabric Type | Damask Fabric |
| Size | Single Continental |
| Lead Time | 2-5 Working Days |
|---|---|
| SKU | ppm460 |
| Barcode | 5060482161359 |
| Brands | maxiTEX |
| Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Mattress Type | Pocket Sprung |
| Spring Type | Pocket Sprung |
| Mattress Firmness | Medium-Firm Mattress |
| Mattress Depth | 16cm Deep |
| Mattress Turn | Non Turn |
| Additional Features | Cover May Vary |
| Cover Type | Standard Cover |
| Fabric Type | Damask Fabric |
| Size | Double |
| SKU | ppm400 |
|---|---|
| Barcode | 5060482160338 |
| Brands | maxiTEX |
| Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Mattress Type | Pocket Sprung |
| Spring Type | Pocket Sprung |
| Mattress Firmness | Medium-Firm Mattress |
| Mattress Depth | 16cm Deep |
| Mattress Turn | Non Turn |
| Additional Features | Cover May Vary |
| Cover Type | Standard Cover |
| Fabric Type | Damask Fabric |
| Size | Small Double |
| SKU | ppm4066 |
|---|---|
| Brands | maxiTEX |
| Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Mattress Type | Pocket Sprung |
| Spring Type | Pocket Sprung |
| Mattress Firmness | Medium-Firm Mattress |
| Mattress Depth | 16cm Deep |
| Mattress Turn | Non Turn |
| Additional Features | Cover May Vary |
| Cover Type | Standard Cover |
| Fabric Type | Fabric Cover |
| Size | Small Double Continental |
| SKU | ppm175 |
|---|---|
| Barcode | 5060482164213 |
| Brands | maxiTEX |
| Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Mattress Type | Pocket Sprung |
| Spring Type | Pocket Sprung |
| Mattress Firmness | Medium-Firm Mattress |
| Mattress Depth | 16cm Deep |
| Mattress Turn | Non Turn |
| Additional Features | Cover May Vary |
| Cover Type | Standard Cover |
| Fabric Type | Fabric Cover |
| Size | Shorty Size |