Limelight Picasso Fabric Bed Frame
5.0
2 Reviews
FREE
Loading...
V12 Finance Calculator
V12 Finance Calculator
Subject to affordability, age and status. Minimum spend applies
Choose your deposit amount:
Select the percentage or drag slider to change the deposit.
Min:
Max:
You can get a min loan amount of £250.00 and max loan amount of £15,000.00.
You can get a min loan amount of £250.00 and max loan amount of £15,000.00.
Repayment Condition
Representative Calculation
Your Details
Powered by Autify Digital Ltd
Description
Limelight Picasso Fabric Bed Frame
A contemporary bed frame featuring a sumptuous deep padded paneled headboard and low foot end bringing a spaciuos feel to the room.
Finished beautifully in either a Grey or Biscuit fabric, this bed is sure to create an elegant aesthetic in any bedroom.
Dimensions
Double: L206cm x W144cm
Kingsize: L216cm x W59cm
Headboard Height (all sizes) 106cm
Reviews
More Information
| Lead Time | Next Working Day |
|---|---|
| Brands | Limelight |
| SKU | PCA100 |
| Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Bed Type | Standard Beds |
| Available Mattress Sizes | Double: 4'6", 135x190cm, King: 5'0", 150x200cm |
| Material | Fabric |
| Approximate Dimensions | Double: L 206cm x W 144cm x H 106cm Kingsize: L 216cm x W 159cm x H 106cm |
| Assembly Type | Self Assembly |
| Mattress Options | Frame Only |
| Slat Type | Slatted Base |
| Drawers | No Drawers |
| Additional Features | Contemporary styling with clean elegant lines |
| Lead Time | Next Working Day |
|---|---|
| Brands | Limelight |
| SKU | EL-P16 |
| Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Size | Small Double |
| Colour | Biscuit |
| Material | Fabric |
| Approximate Dimensions | Double: L 206cm x W 144cm x H 106cm Kingsize: L 216cm x W 159cm x H 106cm |
| Mattress Options | Frame Only |
| Slat Type | Slatted Base |
| Drawers | No Drawers |
| Additional Features | Contemporary styling with clean elegant lines |
| Lead Time | Next Working Day |
|---|---|
| Brands | Limelight |
| SKU | EL-P03 |
| Barcode | 5060482973006 |
| Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Size | Double |
| Colour | Biscuit |
| Material | Fabric |
| Approximate Dimensions | Double: 206cm x 144cm x 106cm H Kingsize: 216cm x 159cm x 106cm H |
| Mattress Options | Frame Only |
| Slat Type | Sprung Slatted Base |
| Drawers | No Drawers |
| Additional Features | Contemporary styling with clean elegant lines Available in Biscuit velvet fabric Sprung slatted base for extra comfort |
| Lead Time | Next Working Day |
|---|---|
| Brands | Limelight |
| SKU | EL-P04 |
| Barcode | 5060482973013 |
| Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Size | Kingsize |
| Colour | Biscuit |
| Material | Fabric |
| Approximate Dimensions | Double: 206cm x 144cm x 106cm H Kingsize: 216cm x 159cm x 106cm H |
| Mattress Options | Frame Only |
| Slat Type | Sprung Slatted Base |
| Drawers | No Drawers |
| Additional Features | Contemporary styling with clean elegant lines Available in Biscuit velvet fabric Sprung slatted base for extra comfort |
| Lead Time | Next Working Day |
|---|---|
| Brands | Limelight |
| SKU | EL-P14 |
| Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Size | Small Double |
| Colour | Grey |
| Material | Fabric |
| Approximate Dimensions | Double: L 206cm x W 144cm x H 106cm Kingsize: L 216cm x W 159cm x H 106cm |
| Mattress Options | Frame Only |
| Slat Type | Slatted Base |
| Drawers | No Drawers |
| Additional Features | Contemporary styling with clean elegant lines |
| Lead Time | Next Working Day |
|---|---|
| Brands | Limelight |
| SKU | EL-P01 |
| Barcode | 5060482972986 |
| Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Size | Double |
| Colour | Grey |
| Material | Fabric |
| Approximate Dimensions | Double: 206cm x 144cm x 106cm H Kingsize: 216cm x 159cm x 106cm H |
| Mattress Options | Frame Only |
| Slat Type | Sprung Slatted Base |
| Drawers | No Drawers |
| Additional Features | Contemporary styling with clean elegant lines Available in Mink Marl velvet fabric Sprung slatted base for extra comfort |
| Lead Time | Next Working Day |
|---|---|
| Brands | Limelight |
| SKU | EL-P02 |
| Barcode | 5060482972993 |
| Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Size | Kingsize |
| Colour | Grey |
| Material | Fabric |
| Approximate Dimensions | Double: 206cm x 144cm x 106cm H Kingsize: 216cm x 159cm x 106cm H |
| Mattress Options | Frame Only |
| Slat Type | Sprung Slatted Base |
| Drawers | No Drawers |
| Additional Features | Contemporary styling with clean elegant lines Available in Mink Marl velvet fabric Sprung slatted base for extra comfort |
Questions (2)
Customer Questions
Thank you for your inquiry. If you meant extra sprung slats please email us at support@bedkingdom.co.uk with your details.
Hi, thank you for your inquiry. The fabric of the color grey is called marl