Flair Rockford Wooden Metal 4 Poster Bed Frame
4.7
3 Reviews
V12 Finance Calculator
Subject to affordability, age and status. Minimum spend applies
Select the percentage or drag slider to change the deposit.
Repayment Condition
Representative Calculation
Powered by Autify Digital Ltd
Description
Flair Rockford Wooden Metal 4 Poster Bed Frame
The Flair Rockford Wooden Metal 4 Poster Bed Frame in elegant black is a masterful blend of metal and wood craftsmanship, sure to elevate your bedroom's style quotient.
Available in a range of sizes, from the space-saving Single to the opulent Kingsize, this bed frame combines timeless aesthetics with sturdiness.
Crafted with meticulous attention to detail, it promises nights of comfort and sophistication, making it the perfect centrepiece for your bedroom.
Elevate your slumber in regal style with the Flair Rockford 4 Poster Bed Frame.
Dimensions:
Single: L 195cm x W 97.5cm x H 180.5cm
Small Double: L 195cm x W 127.5cm x H 180.5cm
Double: L 195cm x W 142.5cm x H 180.5cm
Kingsize: L 206cm x W 157.5cm x H 180.5cm
Underbed Height: 30cm
Reviews
More Information
| Lead Time | Next Working Day |
|---|---|
| Brands | Flair Furnishings |
| SKU | FRWM4P |
| Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Bed Type | Standard Beds |
| Available Mattress Sizes | Single: 3'0", 90x190cm, Small Double: 4'0", 120x190cm, Double: 4'6", 135x190cm, King: 5'0", 150x200cm |
| Colour | Black |
| Material | Metal |
| Assembly Type | Self Assembly |
| Slat Type | Sprung Slatted Base |
| Dimensions | L199cm x W96.5cm x H86.5cm |
| Lead Time | Sorry, this product is sold out. |
|---|---|
| Brands | Flair Furnishings |
| SKU | FRWM4PS |
| Barcode | 5060482169225 |
| Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Size | Single |
| Colour | Black |
| Material | Metal |
| Slat Type | Sprung Slatted Base |
| Dimensions | L199cm W96.5cm H86.5cm |
| Brands | Flair Furnishings |
|---|---|
| SKU | FRWM4PSD |
| Barcode | 5060482169232 |
| Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Size | Small Double |
| Colour | Black |
| Material | Metal |
| Slat Type | Sprung Slatted Base |
| Dimensions | L199cm W96.5cm H86.5cm |
| Brands | Flair Furnishings |
|---|---|
| SKU | FRWM4PD |
| Barcode | 5060482169249 |
| Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Size | Double |
| Colour | Black |
| Material | Metal |
| Slat Type | Sprung Slatted Base |
| Dimensions | L199cm W96.5cm H86.5cm |
| Lead Time | Sorry, this product is sold out. |
|---|---|
| Brands | Flair Furnishings |
| SKU | FRWM4PK |
| Barcode | 5060482169256 |
| Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Size | Kingsize |
| Colour | Black |
| Material | Metal |
| Slat Type | Sprung Slatted Base |
| Dimensions | L199cm W96.5cm H86.5cm |