Flair Perth Fabric Bed Grey
4.7
8 Reviews
FREE
Limited Time Offer
Loading...
V12 Finance Calculator
V12 Finance Calculator
Subject to affordability, age and status. Minimum spend applies
Choose your deposit amount:
Select the percentage or drag slider to change the deposit.
Min:
Max:
You can get a min loan amount of £250.00 and max loan amount of £15,000.00.
You can get a min loan amount of £250.00 and max loan amount of £15,000.00.
Repayment Condition
Representative Calculation
Your Details
Powered by Autify Digital Ltd
Description
Flair Perth Fabric Bed Silver
The Perth is a modern premium fabric upholstered bed frame that oozes high-end quality and luxurious taste, with its stunningly detailed headboard and frame layout perfectly suited for any contemporary bedroom design.
Included is a striking, solid and sturdy frame built on an elevated level allowing for small items to be stored underneath. It also features a statement button stitched fabric headboard that is elegant enough to complement any bedroom theme.
Key Features:
- Modern premium fabric upholstered design
- Button stitched headboard for a refined, classic finish
- Sturdy elevated frame with underbed clearance for small storage
- Elegant and versatile design suitable for contemporary interiors
- Available in Single, Double, Kingsize and Superking sizes
Specifications:
- Colour: Silver
- Material: Fabric
- Headboard Style: Button stitched
- Frame: Elevated with underbed clearance
- Single Dimensions: L208.5cm x W102cm x H96cm
- Double Dimensions: L208.5cm x W149cm x H96cm
- King Size Dimensions: L219.5cm x W163cm x H96cm
- Superking Dimensions: L219.5cm x W192cm x H96cm
Perth Assembly Instructions - SuperKing
(533.93 kB)
Perth Assembly Instructions - Single
(426.34 kB)
Perth Assembly Instructions - Kingsize
(507.96 kB)
Perth Assembly Instructions - Double
(505.63 kB)
Reviews
More Information
| Lead Time | Next Working Day |
|---|---|
| Brands | Flair Furnishings |
| SKU | FPFBG |
| Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Bed Type | Standard Beds |
| Available Mattress Sizes | Single: 3'0", 90x190cm, Double: 4'6", 135x190cm, King: 5'0", 150x200cm, Superking: 6'0", 180x200cm |
| Colour | Grey |
| Material | Linen |
| Assembly Type | Self Assembly |
| Slat Type | Slatted Base |
| Additional Features | Information |
| Dimensions | L208.5cm x W149cm x H96cm |
| Lead Time | Sorry, this product is sold out. |
|---|---|
| Brands | Flair Furnishings |
| SKU | FFPSBG |
| Barcode | 5060482166231 |
| Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Size | Single |
| Colour | Grey |
| Material | Fabric |
| Slat Type | Slatted Base |
| Additional Features | Information |
| Dimensions | L208.5cm W149cm H96cm |
| Lead Time | Sorry, this product is sold out. |
|---|---|
| Brands | Flair Furnishings |
| SKU | FFPDBG |
| Barcode | 5060482166132 |
| Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Size | Double |
| Colour | Grey |
| Material | Fabric |
| Slat Type | Slatted Base |
| Additional Features | Information |
| Dimensions | L219.5cm W163cm H96cm |
| Lead Time | Next Working Day |
|---|---|
| Brands | Flair Furnishings |
| SKU | FFPKBG |
| Barcode | 5060482166149 |
| Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Size | Kingsize |
| Colour | Grey |
| Material | Fabric |
| Slat Type | Slatted Base |
| Additional Features | Information |
| Dimensions | L208.5cm W149cm H96cm |
| Lead Time | Sorry, this product is sold out. |
|---|---|
| Brands | Flair Furnishings |
| SKU | FFPSKBG |
| Barcode | 5060482166156 |
| Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Size | SuperKing |
| Colour | Grey |
| Material | Fabric |
| Slat Type | Slatted Base |
| Additional Features | Information |
| Dimensions | L208.5cm W149cm H96cm |
Questions
Customer Questions
No Questions