Flair Novak Metal Lattice Bed Frame
4.7
6 Reviews
V12 Finance Calculator
Subject to affordability, age and status. Minimum spend applies
Select the percentage or drag slider to change the deposit.
Repayment Condition
Representative Calculation
Powered by Autify Digital Ltd
Description
Flair Novak Metal Lattice Bed Frame
The Flair Novak Metal Lattice Bed Frame in sleek and sophisticated black is a true masterpiece of British craftsmanship.
Crafted from premium metal, this bed frame not only exudes timeless elegance but also promises durability that stands the test of time.
Available in various sizes - Single, Small Double, Double, and Kingsize - this bed frame adapts effortlessly to your bedroom needs.
Its intricate lattice design adds a touch of contemporary charm, making it the perfect centrepiece for your bedroom decor.
With the Flair Novak Metal Lattice Bed Frame, elevate your sleeping experience in style and comfort, night after night.
Sleep like royalty and make a statement with this exquisite addition to your bedroom. Choose elegance, choose the Flair Novak.
Dimensions:
Single: L 198.5cm x W 96.5cm x H 90cm
Small Double: L 198.5cm x W 126.5cm x H 90cm
Double: L 198.5cm x W 141.5cm x H 90cm
Kingsize: L 208.5 cm x W 156.5cm x H 90cm
Underbed Height: 30cm
Reviews
More Information
| Lead Time | Sorry, this product is sold out. |
|---|---|
| Brands | Flair Furnishings |
| SKU | FNVKMB |
| Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Bed Type | Standard Beds |
| Available Mattress Sizes | Single: 3'0", 90x190cm, Small Double: 4'0", 120x190cm, Double: 4'6", 135x190cm, King: 5'0", 150x200cm |
| Colour | Black |
| Material | Metal |
| Assembly Type | Self Assembly |
| Slat Type | Sprung Slatted Base |
| Dimensions | L195.5cm x W98cm x H103cm |
| Lead Time | Sorry, this product is sold out. |
|---|---|
| Brands | Flair Furnishings |
| SKU | FNVKMBS |
| Barcode | 5060482169140 |
| Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Size | Single |
| Colour | Black |
| Material | Metal |
| Slat Type | Sprung Slatted Base |
| Dimensions | L195.5cm W98cm H103cm |
| Lead Time | Sorry, this product is sold out. |
|---|---|
| Brands | Flair Furnishings |
| SKU | FNVKMBSD |
| Barcode | 5060482169157 |
| Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Size | Small Double |
| Colour | Black |
| Material | Metal |
| Slat Type | Sprung Slatted Base |
| Dimensions | L195.5cm W98cm H103cm |
| Lead Time | Sorry, this product is sold out. |
|---|---|
| Brands | Flair Furnishings |
| SKU | FNVKMBD |
| Barcode | 5060482169164 |
| Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Size | Double |
| Colour | Black |
| Material | Metal |
| Slat Type | Sprung Slatted Base |
| Dimensions | L195.5cm W98cm H103cm |
| Lead Time | Sorry, this product is sold out. |
|---|---|
| Brands | Flair Furnishings |
| SKU | FNVKMBK |
| Barcode | 5060482169171 |
| Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Size | Kingsize |
| Colour | Black |
| Material | Metal |
| Slat Type | Sprung Slatted Base |
| Dimensions | L195.5cm W98cm H103cm |