Flair Kai Rattan Bed Rounded Headboard Oak
V12 Finance Calculator
Subject to affordability, age and status. Minimum spend applies
Select the percentage or drag slider to change the deposit.
Repayment Condition
Representative Calculation
Powered by Autify Digital Ltd
Description
Flair Kai Rattan Oak Wooden Bed
This rattan bed frame is crafted from premium rattan and oak wood, offering a harmonious blend of contemporary design and natural allure.
Available in Double and Kingsize, this rattan bed comes complete with a wood slatted base, and its sturdy construction ensures lasting comfort and support for a restful night sleep.
For those looking to effortless enhance any bedroom decor, you can be rest assured that you will enjoy the Flair Kai Rattan Oak Double or Kingsize bed last quality and a rejuvenating night sleep - all without breaking the budget.
Dimensions:
Double: L 201cm x W 142cm x H 110cm
Kingsize: L 210cm x W 157cm x H 110cm
1 Year Guarantee
Recommended Mattress Sizes:
Double: 4'6", 135x190cm
King: 5'0", 150x198cm
More Information
| Lead Time | Next Working Day |
|---|---|
| Brands | Flair Furnishings |
| SKU | FKAIRB |
| Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Bed Type | Standard Beds |
| Available Mattress Sizes | Double: 4'6", 135x190cm, King: 5'0", 150x200cm |
| Colour | Oak |
| Material | Rattan |
| Assembly Type | Self Assembly |
| Slat Type | Slatted Base |
| Dimensions | L88cm x W45cm x H50cm |
| Lead Time | NULL |
|---|---|
| Brands | NULL |
| SKU | FKAIRBD |
| Barcode | 5056733601774 |
| Guarantee | NULL |
| Size | Double |
| Material | NULL |
| Slat Type | NULL |
| Dimensions | L88cm W45cm H50cm |
| Lead Time | Next Working Day |
|---|---|
| Brands | NULL |
| SKU | FKAIRBK |
| Barcode | 5056733601781 |
| Guarantee | NULL |
| Size | Kingsize |
| Material | NULL |
| Slat Type | NULL |
| Dimensions | L88cm W45cm H50cm |