Flair Bea Wooden Mid Sleeper
4.7
220 Reviews
£169.99
Loading...
V12 Finance Calculator
V12 Finance Calculator
Subject to affordability, age and status. Minimum spend applies
Choose your deposit amount:
Select the percentage or drag slider to change the deposit.
Min:
Max:
You can get a min loan amount of £250.00 and max loan amount of £15,000.00.
You can get a min loan amount of £250.00 and max loan amount of £15,000.00.
Repayment Condition
Representative Calculation
Your Details
Powered by Autify Digital Ltd
Description
Flair Bea Mid Sleeper Cabin Bed
The Flair Bea Mid Sleeper Cabin Bed is perfect for your child's bedroom! Crafted from solid pine wood, this charming bed offers a delightful combination of style and durability. The slatted base ensures optimal support and comfort, while the self-assembly feature makes it easy to set up. Available in elegant grey or crisp white, and a shorty (175x75cm) or single-size, this bed is sure to add a touch of sophistication to any room.
Key Features:
- Solid pine wood construction - Durable and sturdy for everyday use
- Slatted base - Provides excellent mattress support and comfort
- Available in two sizes - Shorty (175x75cm) and standard single
- Choice of colours - Elegant grey or classic white to suit any décor
- Self-assembly - Easy to build with included instructions
Specifications:
- Shorty: L184.6cm x D82.1111.8cm x H114.9cm
- Single: L199.6cm x D97.1127cm x H114.9cm
Bea Midsleeper Assembly Instructions
(1.82 MB)
Reviews
More Information
| Lead Time | Next Working Day |
|---|---|
| Brands | Flair Furnishings |
| SKU | FBEAM |
| Slat Type | Slatted Base |
| Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Range | Bea |
| Assembly Type | Self Assembly |
| Bed Type | Mid Sleepers |
| Material | Rubberwood |
| Available Mattress Sizes | Shorty Size 75x175cm, Single: 3'0", 90x190cm |
| Additional Features | Information |
| Dimensions | L184.6cm x W82.1cm x H114.9cm |
| Lead Time | Next Working Day |
|---|---|
| Brands | Flair Furnishings |
| SKU | FBEASMG |
| Barcode | 5060482168914 |
| Slat Type | Slatted Base |
| Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Range | Bea |
| Colour | Grey |
| Material | Rubberwood |
| Size | Shorty Size |
| Additional Features | Information |
| Dimensions | L184.6cm W82.1cm H114.9cm |
| Lead Time | Next Working Day |
|---|---|
| Brands | Flair Furnishings |
| SKU | FBEASMW |
| Barcode | 5060482168907 |
| Slat Type | Slatted Base |
| Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Range | Bea |
| Colour | White |
| Material | Rubberwood |
| Size | Shorty Size |
| Additional Features | Information |
| Dimensions | L135cm W60cm H75cm |
| Lead Time | Next Working Day |
|---|---|
| Brands | Flair Furnishings |
| SKU | FBEAMG |
| Barcode | 5060482168839 |
| Slat Type | Slatted Base |
| Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Range | Bea |
| Colour | Grey |
| Material | Rubberwood |
| Size | Single |
| Top Bed Size | Single(3'0 x 6'3) |
| Additional Features | Information |
| Dimensions | L199.6cm W97.1cm H114.9cm |
| Lead Time | Next Working Day |
|---|---|
| Brands | Flair Furnishings |
| SKU | FBEAMW |
| Barcode | 5060482168822 |
| Slat Type | Slatted Base |
| Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Range | Bea |
| Colour | White |
| Material | Rubberwood |
| Size | Single |
| Top Bed Size | Single(3'0 x 6'3) |
| Additional Features | Information |
| Dimensions | L184.6cm W82.1cm H114.9cm |
Questions
Customer Questions
No Questions