Alphason Croft Office Chair
4.0
1 Reviews
FREE
Loading...
V12 Finance Calculator
V12 Finance Calculator
Subject to affordability, age and status. Minimum spend applies
Choose your deposit amount:
Select the percentage or drag slider to change the deposit.
Min:
Max:
You can get a min loan amount of £250.00 and max loan amount of £15,000.00.
You can get a min loan amount of £250.00 and max loan amount of £15,000.00.
Repayment Condition
Representative Calculation
Your Details
Powered by Autify Digital Ltd
Description
Alphason Croft Office Chair
With its distinctive moulded frame with designer back and base, covered in a quality mesh with a generously padded seat, the Croft is not a chair to be missed.
The Croft comes complete with height adjustment, tilt mechanism and tension control.
Available in Black and Black and Grey colour options.
Dimensions
W 560mm x H 950mm x D 480mm
Seat Dimensions
H 470-550 x W 470 x D 440
Max User Weight (kg) 114
Croft Office Chair Assembly Instructions
(255.88 kB)
Reviews
More Information
| SKU | AOC1010 |
|---|---|
| Brands | Alphason Dorel |
| Lead Time | 2-5 Working Days |
| Colour | Black |
| Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Additional Features | • Strong mesh back chair • Black fabric seat • Height adjustable • Locking tilt mechanism with tension control • Available in Black and Black and Grey • Assembly instructions available to download on this page |
| Assembly Type | Self Assembly |
| Material | Fabric |
| Approximate Dimensions | W 560mm x H 950mm x D 480mm |
| SKU | AOC1010-M-BLK |
|---|---|
| Brands | Alphason Dorel |
| Barcode | 5030752010731 |
| Lead Time | 2-5 Working Days |
| Colour | Black |
| Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Additional Features | • Strong mesh back chair • Black fabric seat • Height adjustable • Locking tilt mechanism with tension control • Available in Black and Black and Grey • Assembly instructions available to download on this page |
| Material | Fabric |
| Approximate Dimensions | W 560mm x H 950mm x D 480mm |
| SKU | AOC1010-M-GRY |
|---|---|
| Brands | Alphason Dorel |
| Barcode | 5030752017419 |
| Lead Time | 2-5 Working Days |
| Colour | Black and Grey |
| Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Additional Features | • Strong mesh back chair • Black fabric seat • Height adjustable • Locking tilt mechanism with tension control • Available in Black and Black and Grey • Assembly instructions available to download on this page |
| Material | Fabric |
| Approximate Dimensions | W 560mm x H 950mm x D 480mm |
Questions
Customer Questions
No Questions